"ICSE (Class X) and ISC (Class XII) result highlights for 2022-23"
SHIKSHANTAR
imageimageimage
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Best School in Gurgaon, Shikshantar School

  • Open and inclusive spaces that reflect openness to learning.
  • Enduring respect for children as thinkers and explorers.
  • Structures and processes ‘led’ by children, experiential education, collaborative work and skilful feedback.
  • Choices with a purpose that define children as individuals far more than their abilities.
  • Home
  • what's new
  • Inter-School Events
You are here:  
imageimageimage

Inter-School Events

Date

Event

Participants

Organised by

Details

5th November,2023

FR. GEORGE HESS MEMORIAL ASISC -
Literary Event- Creative Writing
(NATIONALS)

Senior Category (NORTH ZONE) Aanya Sharma

ASISC (Association of Schools for the Indian School Certificate)

Aanya Sharma participated at the XIM University New Campus, Bhubaneshwar.

Date

Event

Participants

Organised by

Details

09 September 2023

ASISC - Creative Writing (North Region)

Senior Category (Regionals) Aanya Sharma

Sri Guru Harkrishan Public School, Basant Avenue, Amritsar.

Aanya Sharma(XI) secured the third position and a bronze medal.

Date

Event

Participants

Organised by

Details

10th May, 2023

ASISC Zonal Declamation

Sub-Junior category (VIII) - 1

CISCE at Scottish High International School, Gurgaon.

Nakshatra Pratap Singh - Silver Medal.

10th May, 2023

ASISC Zonal Declamation

Junior category (IX - X) - 1

CISCE at Scottish High International School, Gurgaon.

Shaurya Tripathi-Bronze Medal.

10th May, 2023

ASISC Zonal Declamation

Senior category (XI - XII)- 1

CISCE at Scottish High International School, Gurgaon.


Agastya Tiwari- Silver Medal.

11th May, 2023



ASISC Zonal Debate


Junior category (IX - X) - 2

CISCE at Matrikiran School,Gurgaon.



Aanya Narula and Nikita Chakrabarty participated at the zonal level.

Date

Event

Participants

Organised by

Details

11th May, 2023

ASISC Zonal Debate

Senior category (XI - XII)- 2


CISCE at Matrikiran School,Gurgaon.

Rajas Sharma and Sara Pant - Bronze medal.

13th May, 2023

ASISC Zonal Creative Writing

Sub-Junior category (VIII) - 1

CISCE at Golden Heights Orchid School, Gurgaon.

Aisha Bhattacharya participated.

13th May, 2023

ASISC Zonal Creative Writing

Junior category (IX - X) - 1

CISCE at Golden Heights Orchid School,Gurgaon.

Anouttara Nayar participated.

13th May, 2023


ASISC Zonal Creative Writing

Senior category (XI - XII)- 1

CISCE at Golden Heights Orchid School,Gurgaon.

Aanya Sharma - Gold Medal and has qualified for Regionals.

Date

Event

Participants

Organised by

Details

10th July, 2023

Frank Anthony Memorial All-India Inter-School Debate

Category-I

(XI and XII) -2

CISCE at St. Kabir School, Hisar.

Sara Majila Pant and Mannat Singh- Stood first in the preliminary round. Sara Majila Pant- Best Speaker.

Mannat Singh- Special Mention from jury.

10th July, 2023

Frank Anthony Memorial All-India Inter-School Debate

Category-II

( X and below)-2

CISCE at Scottish High International School, Gurgaon.

Aadya Garg and Aanya Bhardwaj participated.

Date

Event

Participants

Organised by

Details

14th July, 2023

Albert Barrow Memorial All India Creative Writing

Category-II

( X and below)-06

CISCE at Shikshantar School, Gurgaon.

Shikshantar School hosted Pool D1, as guided by the council. 06 schools out of 09 participated in the prestigious council event at our spaces full of warmth at Shikshantar. Results are awaited.

14th July 2023

Albert Barrow Memorial Creative Writing

Category-I

(XI and XII) -1

CISCE at Adarsh Public School, Karnal.

Sophia Phaugat participated at All-India level.

28th July 2023

Albert Barrow Memorial Creative Writing

Category-II

(IX and X) -1

CISCE at St. Joseph’s Convent School, Jalandhar.

Ananya Jha participated at All-India level.

Sports Events October 2022 to March 2023

REGIONAL LEVEL PARTICIPATION BOYS AND GIRLS TABLE TENNIS RESULT

Boys Table Tennis Team Event Result

Individuals matches Results

Players selected for National

Under 14 team Gold

Under 17 team Gold

Under 19 team Gold

Aarav k - gold in under - 14

Rishabh - Silver in under- 14

Rudraksh- Silver in under- 17

Atharv - Bronze in under - 19

AARAV U-14

RISHABH Rai U-14

Vivaan U-14

Rudraksh U-17

Rushil U-19

Atharv U-19

Saarthi U-19

Girls Table Tennis Team Event Result

Individuals Matches results

Players Selected for National

Under 14 girls team – Silver

Under 17 girls team – Gold

Under 19 girl team - Bronze

Samara gold in under 14

Prabjot gold in under 17

Nitya Silver in under 17

Samara U-14

Nitya U-17

Prabjoot U-17

Anusha U-17

REGIONAL LEVEL PARTICIPATION BASKETBALL BOYS & GIRLS RESULT

Basketball Team Events

Result

Players selected for National

Under 14 - Girls

Winner

-------

Under 17 - Girls

Winner

1. Nassia Popli

2. Tamanna Mehlawat

3. Natasha

Under 19 - Girls

Winner

-------

Boys Basketball Event Result

Result

Players Selected for National

Under 14 - Boys

Runner-Up

1. Vivan Dhaiya

2. Gurrshan Singh Mehta

Under 17 - Boys

Winner

1. Sulabh Pun

2. Shaurya Tripathi

3. Tarun Bajpai

Under 19 - Boys

Runner-Up

Adhiraj Vohra ( Standby)

REGIONAL LEVEL PARTICIPATION FOOTBALL BOYS & GIRLS RESULT

Football Team Event

Result

Players selected for National

Under 14 - Girls

Lost in quater final

1.Ira Sharma ( Standby)

Under 19 - Girls

Winner

1. Mira Malhotra

2. Falak Grover

Under 19 - Boys

Runner-Up

1.Vairaj Singh

2. Adyan Chaturvedi

Frank Anthony Memorial All-India Inter-School Debate, July 2019

The Preliminary Round of Category II (Class IX and X) of the prestigious Frank Anthony Memorial All-India Inter-School Debate 2019 was held in Shikshantar Senior Secondary School, South City-I, Gurgaon, on Thursday, 11th July, 2019. Five CISCE schools from the zone participated in the event, namely,

  • Frank Anthony Public School, New Delhi (DE001)
  • Mayo College Girls’ School, Rajasthan (RA006)
  • St. Kabir’s School, Hisar (HA008)
  • The Shri Ram Millennium School, Faridabad (UP032)
  • The Shri Ram Millennium School, Noida (UP320)
  • The Shri Ram School, Aravali (HA021)

As directed by the council, the topic for the debate was announced sharp at 9:30 am. The candidates were given one hour of preparation time during which they were in the library and were not allowed to use the internet or any gadgets. The topic “Education Fosters Democracy” was a topic that evoked thoughts from the present and the past alike. The confidence and panache with which some of the speakers brought out the finer nuances of the given proposition was commendable indeed. The debate was adjudicated by Ms. Kiran Bhatt, Ms. Urmil Guliani and Ms. Sonia Duggal, all experienced and seasoned language professionals with years of experience as facilitators, teacher-trainers and content developers.
The winners of the competition were as follows:

  • Madhav Gupta from The Shri Ram Millennium School, Noida: Best Speaker
  • Ishmeet Siwach from St. Kabir’s School, Hisar, First Runner-Up Speaker

The schools adjudicated to be the Best Teams were as follows:

  • The Shri Ram Millennium School, Noida; Best Team
  • St. Kabir’s Hisar, First Runner-Up Team

Certificates of Merit were awarded to the winning participants. Certificates of Participation were awarded to all the participating students.

ASISC Inter-School Creative Writing Competition, July 2019

Shikshantar hosted the ASISC Inter-School Creative Writing Competition on Thursday, 4th July 2019. The following schools participated in the event:

  • Frank Anthony Public School, Delhi
  • Lord Jesus Public School, Gurgaon
  • Saint Kabir’s School, Hisar
  • Scottish High International School, Gurgaon
  • Shikshantar Senior Secondary School, Gurgaon

The creative writing competition was conducted under two categories: Junior Category for Class X and below and Senior Category for Class XI-XII. The topics for the competition was announced on the day of the event and the students were given one and a half hours of writing time.

The young writers came up with intriguing, thought-provoking poems, short stories and essays. The following students were recognized for their interpretation of the topic and their lucid expression:

Junior Category:
First Position: Aleena Khan, Frank Anthony Public School, Delhi
Second Position: Riti Aggarwal, Scottish High International School, Gurgaon
Third Position: Samya Nagpal, Lord Jesus Public School, Gurgaon

Senior Category:
First Position: Stuti Kulkarni, Scottish High International School, Gurgaon
Second Position: Naman Chaturvedi, Frank Anthony Public School, Delhi
Third Position: Devina Singh, Shikshantar Senior Secondary School, Gurgaon